Adresa

Svaté Anežky České 29
530 02 Pardubice


Links

Český rozhlas Pardubice

Živé vysíláníNávštěva novinářského kroužku v rozhlasu

Mikrofon

Celkem osm dívek, které navštěvují novinářský kroužek, se zúčastnilo dne otevřených dveří v Českém rozhlase Pardubice.

Vcházíme s panem učitelem Mandysem do budovy rozhlasu. Všichni ve svátečním náladě, místo vyučování, stoupáme po točitém schodišti asi dvě patra. Ocitáme se ve veliké světlé místnosti, kde jsme přivítáni paní ve středních letech.

Místnost je prostorná a okny sem dopadá sluneční světlo. Uprostřed je malé schodiště vedoucí do jednotlivých studií. Dále vidíme několik počítačů, u kterých sedí reportéři. Všichni mají plné ruce práce. Paní nám popisuje slasti a strasti reportérského života a potom vycházíme po již zmiňovaném schodišti. Vidíme tři studia. Jedno pro rozhlasové noviny; druhé pro vysílání samostatné nebo s jedním pozvaným člověkem; třetí pro debaty pro více lidí.

V prvním nikdo není, protože je 13:45 a zprávy se vysílají každou celou hodinu. V druhém právě probíhá rozhovor, ve kterém reportérka zpovídá nervózní paní. Ah, právě rozhovor skončil. Střídání reportérů. Ve třetím studiu též nikdo není. Je zde velký kulatý stůl s mikrofony. V rohu vidíme počítač s mikrofonem, to proto, když si někdo potřebuje něco namluvit na pásku, tak se zavře v této místnosti a nahraje si co potřebuje.

Zase scházíme dolů po schodišti. Paní nás přivede k jednomu mladému člověku. Je to reportér a má na starosti vše o sportu. Ten nás mile vítá. Pan učitel Mandys se ptá, jestli si můžeme něco namluvit a sestříhat. Dostáváme maličký přístroj s mikrofonem. Míša vystupuje a položí první otázku: "Líbí se Vám toto prostředí?". Všichni jsou zmatení a neodpovídají. "Takhle ne!", upozorňuje redaktor a radí: "jednu si vytáhni a udělej s ní rozhovor." Andrea se hned hlásí. Rozhovor je o novinářské práci atd. "Sporťák" nám ukazuje jak se záznamy stříhají a úplně zahladí nedostatky řeči obou děvčat. Další vyzvídající je Aneta. Na otázky odpovídá Bára. Tentokrát na téma hudba. Aneta také stříhá a zahlazuje rušivé "mhm, éééééé, nóóóóó".

Potom se loučíme s ochotným pánem a opět supíme po schodech nahoru. Tentokrát nám dovolují vstoupit přímo do studia, kde se zrovna vysílá písničky na přání, čili "Dezerty". Někdo napsal SMS, že by chtěl zahrát písničku o stromečku. Slečně to však přijde divné, jak by taky ne, vždyť nejsou Vánoce, tak vybírá SuperStar, kterou věnuje i nám.

Asi deset minut jsme se zdrželi a jdeme dolů po schodech. Tam vezmeme své aktovky a utíkáme po schodech dolů a potom ven. Myslím, že to bylo opravdu zajímavé a konečně jsem pochopila, co obnáší reportérská práce. Věřím, že by mě bavila také jako zaměstnání.

Zde si můžete poslechnout upravený rozhovor mezi Míšou a Andreou nebo Anetou a Bárou .

30/8/2004